STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO - INFORMACJE

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW PRZEZ SZKOŁY - 15 LIPCA 2019 r. DLATEGO RODZICÓW PROSIMY O WCZEŚNIEJSZE DOSTARCZENIE WNIOSKÓW CZYLI DO 10 LIPCA 2019r.

----------------------------------------------------------------------------------

Jednorazowe stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz 

maturzystów osiągających najwyższy wynik z egzaminu maturalnego

Do pobrania:

Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości złożyć stosowne dokumenty (wniosek i załączniki - potwierdzone kopie zaświadczeń i dyplomów) w terminie do 17 czerwca 2019r. w sekretariacie szkoły (drogą pisemną i elektroniczną - skany zaświadczeń i dyplomów)
Wnioski co prawda można składać do szkoły do 30 czerwca, jednakże muszą być one sprawdzone i przedstawione na Radzie Pedagogicznej szkoły, stąd też prośba do Państwa o wcześniejsze ich przygotowanie.

Stypendium to przyznawane jest najlepszym maturzystom oraz uczniom od klasy IV szkoły podstawowej szkół publicznych i szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych pobierającym naukę na  terenie Gminy Miasta Gdańska.

Stypendium przyznawane jest w pięciu kategoriach absolwentom i uczniom spełniającym kryteria określone w regulaminie.

Mogą je otrzymać:

- uczniowie, którzy posiadają osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej (w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu), uzyskali odpowiednią do kategorii stypendium średnią ocen (nie dotyczy uczniów niepełnosprawnych) oraz są zwycięzcami,  laureatami konkursów/turniejów i olimpiad lub zawodów sportowych odpowiednich dla danej kategorii,

- absolwenci którzy uzyskali najwyższy średni wynik procentowy w danej szkole z egzaminu maturalnego z części obowiązkowej i jednego przedmiotu dodatkowego liczony łącznie oraz uzyskali udokumentowane osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej (w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu) oraz są zwycięzcami,  laureatami konkursów/turniejów i olimpiad.

Warunkiem ubiegania się o stypendium w każdej kategorii jest uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny zachowania (warunek ten nie dotyczy uczniów niepełnosprawnych).

Kategorie i kryteria przyznawania stypendiów

Kategoria I

Stypendium może otrzymać absolwent szkoły ponadgimnazjalnej w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt. 3 ustawy o systemie oświaty obowiązującego do dnia 01.09.2017 roku i ponadpodstawowej,  który: uzyskał najwyższy średni wynik procentowy w danej szkole z egzaminu maturalnego z części obowiązkowej i jednego przedmiotu dodatkowego liczony łącznie oraz uzyskał udokumentowane osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu oraz spełnia jeden z poniższych warunków:

1) jest laureatem / finalistą olimpiady na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim,

2) osiągnął I, II lub III miejsce w konkursie/turnieju międzynarodowym lub ogólnopolskim,

3) jest zwycięzcą tj. osiągnął I miejsce w konkursie/turnieju wojewódzkim.

Kategoria II

Stypendium może otrzymać uczeń, który uzyskał osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu oraz osiągnął średnią ocen (nie dotyczy uczniów niepełnosprawnych) co najmniej:

  1. a) 5,0 – dla szkół podstawowych i gimnazjów,
  2. b) 4,8 – dla szkół ponadgimnazjalnych w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt. 3 ustawy o systemie oświaty obowiązującego do dnia 01.09.2017 roku i ponadpodstawowych,

a także spełnia jeden z poniższych warunków:

1) jest laureatem / finalistą olimpiady na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim,

2) jest zwycięzcą tj. osiągnął I,II i III miejsce w konkursie/turnieju (innym niż sportowe) na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych osiągnął I, II, III miejsce lub wyróżnienie.

Kategoria III

Stypendium może otrzymać uczeń, który uzyskał osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu oraz osiągnął średnią ocen (nie dotyczy uczniów niepełnosprawnych) co najmniej:

  1. a) 5,2 – dla szkół podstawowych i gimnazjów,
  2. b) 5,0– dla szkół ponadgimnazjalnych w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt. 3 ustawy o systemie oświaty obowiązującego do dnia 01.09.2017 roku i ponadpodstawowych,

a także spełnia jeden z poniższych warunków:

1) jest laureatem/ finalistą olimpiady na szczeblu wojewódzkim,

2) jest zwycięzcą tj. osiągnął I miejsce w konkursie wojewódzkim /turnieju wojewódzkim innym niż sportowy, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych osiągnął I, II, III miejsce lub wyróżnienie.

Kategoria IV - sportowa

Stypendium może otrzymać uczeń, który uzyskał osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego w szczególności w formie wolontariatu oraz osiągnął średnią ocen (nie dotyczy uczniów niepełnosprawnych) co najmniej 4,5 przy osiągnięciach na szczeblu międzynarodowym i mistrzostw Polski, a także spełnia jeden z poniższych warunków:

1) zajął 1-8 miejsce na szczeblu międzynarodowym,

2) zajął miejsce od 1 do 4 w Mistrzostwach Polski w dyscyplinach i konkurencjach zaliczanych do punktacji „systemu sportu młodzieżowego” zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu i Turystyki,

3) zajął miejsce od 1 do 4 w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych.

Kategoria V – wybitnych talentów

Stypendium może otrzymać uczeń wskazany przez dyrektora szkoły wykazujący spektakularne osiągnięcia w dziedzinie swoich zainteresowań.

Wraz z wnioskiem należy złożyć prezentację multimedialną osiągnięć ucznia (w formie pliku o rozmiarze max. 10 MB). Ocenę merytoryczną osiągnięć ucznia dokona specjalna Komisja dyplomowanych tutorów.

Stypendium przeznaczone jest na pokrycie wydatków związanych z realizacją indywidualnego programu rozwoju ucznia.  Indywidualny program rozwoju ucznia (opracowany we współpracy tutora z uczniem) realizowany będzie w ciągu roku szkolnego, a środki na wydatki związane z realizacją indywidualnego programu rozwoju ucznia przekazywane są bezpośrednio do szkoły, która wnioskowała o stypendium. Wydatki dokonywane są przez szkoły do końca roku budżetowego, w którym przyznano stypendium i określone są przez tutora przypisanego przez Komisję tutorów dla danego ucznia.

Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania stypendium i sposobie składania wniosków:

Uchwała Nr IX/163/19 Rady Miasta Gdańska z dnia 25.04.2019 r.

Wniosek o przyznanie jednorazowego stypendium

Terminy i sposób składania dokumentów:

Papierowy wniosek pełnoletni uczeń/rodzic/opiekun prawny składa wraz z załącznikami do dyrektora szkoły do dnia 30 czerwca, a w przypadku stypendium dla najlepszego maturzysty 10 dni po terminie ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego.

Po uzupełnieniu wniosku przez wychowawcę, dyrektora szkoły i po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną,  szkoły wprowadzają dane z wniosków do systemu elektronicznego do dnia 20 lipca, a następnie składają do dnia 25 lipca papierowe "Potwierdzenie złożenia wniosku" (drukowane z systemu elektronicznego) do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w następujących lokalizacjach Zespołów Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego:

a/ Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1 w Gdańsku, ul. Partyzantów 74,

b/ Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 2 w Gdańsku, ul. Milskiego 1,

c/ Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3 w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12,

d/ Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4 w Gdańsku, ul. Wilanowska 2.

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/stypendia-i-pomoc-materialna-dla-gdanskich-uczniow,a,12706