W tym roku szkolnym powstała w naszej szkole klasa I A - klasa o profilu ekologicznym.

Uczniowie tej klasy wzięli udział w projekcie współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+” pt. Przyroda z klasą, otrzymali dyplom za uczestnictwo. Celem programu jest rozwinięcie u uczniów umiejętności krytycznego myślenia, obserwacji i wnioskowania oraz poznawanie gier dydaktycznych i zabaw ruchowych, które pozwalają w aktywny i ciekawy sposób przyswajać wiedzę z zakresu ekologii i przyrody. Przez cały rok szkolny realizowaliśmy scenariusze zaproponowane przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia i zgłębialiśmy tajniki wiedzy przyrodniczej. W przyszłym roku będziemy kontynuować udział w projekcie.

Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, mieszczącej się w Oliwie. Byliśmy tam na warsztatach o bezkręgowcach i na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy to miejsce.

W styczniu uczniowie wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Oliwie nt. rozpoznawania i dokarmiania ptaków zimą. Wykonaliśmy kule ze smalcu i ziaren i zawiesiliśmy je w klasowym karmniku.

Dzieci mają duże zeszyty A4, w których rysują i zapisują poznane wiadomości ze świata przyrody.

Klasa wzięła udział w wymianie pocztówek między szkołami z całej Polski. Mamy wydrukowaną dużą mapę Polski, na której umieszczamy kartki z miast z całego kraju, przysyłane nam w ramach wymiany. Dzieci samodzielnie wypisywały pocztówki ze zdjęciami Gdańska, a następnie wysłaliśmy je do innych szkół. Wysłaliśmy 31 pocztówek, otrzymaliśmy 20.

Na wiosnę rozpoczęliśmy prace w ogrodzie szkolnym i w tej dziedzinie pogłębiamy wiadomości z zakresu przyrody i ekologicznej uprawy roślin. Mieliśmy już pierwsze zbiory – poziomki i samodzielnie zasiane rzodkiewki.